oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-12-09

Wyprawka dla noworodka (ubranka)

Przyszli rodzice dążą do tego, aby już przed narodzinami dziecka wszystko było dobrze przygotowane. Kupują całą masę różnych potrzebnych bardziej lub mniej rzeczy. My chcielibyśmy nieco w tym pomóc. Zacznijmy od tego co powinno znaleźć się w garderobie naszego malca.

Galeria

Tylko kiedy i jak kupować ubranka dla dzieci?


Najlepiej zacząć w ósmym miesiącu ciąży. Nigdy nie wiadomo tak dokładnie kiedy nasze maleństwo postanowi przyjść na świat, dlatego lepiej być przygotowanym.
Wybierając się do sklepu, na zakupy warto zwrócić uwagę nie tylko na wygląd ubranka, ale przede wszystkim ważne są tkaniny z jakich jest uszyte. Najlepiej, aby była to czysta bawełna, frotte lub trykot, zaś z grubszych – polar, flanela lub dzianina.
Drugą ważną rzeczą na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest wykonanie. Tutaj niezwykle ważne jest, aby ubranka były łatwe do nakładania, umożliwiały szybkie przewijanie maluszka a także miały miękkie szwy, które nie będą malca uwierały. Bardzo dobrym rozwiązaniem są ubranka mające napy na ramieniu i w kroku, co ułatwia ubieranie szkraba. Natomiast nie najlepszym pomysłem są kaftaniki, czy sweterki zapinane na plecach, gdyż są bardzo niewygodne dla leżącego na plecach dziecka.
Należy również pamiętać, by nie kupować tylko najmniejszych rozmiarów, ponieważ noworodki bardzo szybko rosną. Najlepiej wyposażyć się w odzież w rozmiarze 56, albo jeszcze lepiej 62.
Pamiętajmy także, aby wyposażając szafkę naszego Maluszka, zwrócić uwagę na dostosowanie garderoby do pory roku. Nie ma większego sensu kupowanie kombinezonu dla Malca urodzonego w lipcu, bo zanim będzie zimno może już z niego wyrosnąć.


To powinno znaleźć się w garderobie noworodka:


• 5 kaftaników z długim rękawem,
• 5 śpioszków,
• 5 body (z krótkim lub długim rękawem zależnie od pory roku),
• 3 pajacyki bawełniane,
• 2 pajacyki grubsze,
• 3-5 par skarpetek,
• 2 cienkie czapeczki bawełniane,
• 2 pary rękawiczek niedrapek.


Dla Maluchów urodzonych w chłodnych miesiącach warto ponadto kupić:
• grubą czapkę, szaliczek, rękawiczki oraz kombinezon-śpiworek.


Należy pamiętać, że noworodki bardzo szybko wyrastają ze swoich ubranek dlatego najlepiej zamiast robić wielkie zapasy sukcesywnie je dokupować.
 

Przeczytaj też:

- 9 miesięcy inne niż wszystkie czyli bez przeciążania

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

  • cenik Bardzo dobrze, że został poruszony w artykule temat zapięcia /szczególnie tzw. napy metalowe lub plastikowe/ na plecach dziecka. Nie wiem, czy któryś z projektantów lub producentów sam chciałby leżeć na tak uwierających częściach. Sami wiemy jak nie jest wygodnie gdy nas uwiera jakiś guzik lub gruby szew a co dopiero dla tak delikatnego ciałka dziecka. Kochani powiedzcie NIE!!! dla takich bubli produkcyjnych nawet gdyby to były najpiękniejsze stroje. Zwróciłabym jeszcze uwagę na drażniące metki przyszywane na wysokości karku dziecka. Są czasem tak "ostre", że powodują podrażnienia skóry, co może skutkować niespokojnym zachowaniem dziecka.

    10-12-2010 22:26:45

    zgłoś naruszenie
  • Ania Dziękuję za te spostrzeżenia. Ten artykuł powinni przeczytać producenci ubranek dla niemowlaków.

    15-12-2010 14:30:47

    zgłoś naruszenie
  • madziarka19 Dziękuje za listę,na pewno się przyda,ponieważ za kilka miesięcy będę już mamą i chętnie z niej skorzystam.

    25-01-2011 12:18:51

    zgłoś naruszenie
  • kate1980 cenik słuszna uwaga. a nas (mnie i córeczkę) najbardziej denerwowały kaptury w bluzach. podczas odwiedzin znajomi przynosili właśnie takie bluzy. i co z nimi zrobić. w większości jak się dało to po prostu odprułam a resztę nakładałam tylko wówczas jak przychodziła do nas osoba, od której był dany prezent. dziecko 2 czy 3 miesięczne strasznie w takim kapturku się męczyło. może i wyglądało ślicznie ale bez przesady, jakim kosztem?

    25-01-2011 18:22:56

    zgłoś naruszenie
  • bolek takie wyposażenie pewnie trochę kosztuje :/

    08-02-2011 14:43:05

    zgłoś naruszenie
  • dominika2766 witam, nie kupujcie zbyt dużo ubranek na początek, bo maluszek z nich szybko wyrośnie. a najlepiej pożyczyć od kogoś z rodzinki czy znajomego na kilka pierwszych miesięcy ciuszki :) ja kupowałam dla pierwszego dziecka i to był duży wydatek, a dla drugiego trzymałam ciuszki, w między czasie pożyczałam dla znajomych i tak przetrwaliśmy pierwsze 6 miesiecy dziecka, polecam ten sposób kompletowania wyprawki. a poza tym dziecko takie male nie niszczy ubran:)

    26-02-2011 10:33:24

    zgłoś naruszenie
  • kate1980 dokładnie najlepiej te pierwsze ciuszki jak się da zorganizować od znajomych. taka wyprawka to dość spory koszt a i tak maluszek wyrasta z tego w mgnieniu oka. ja kupiłam kilka ciuszków na rozmiar 56 bo niby taka miała być moja córeczka dopiero po porodzie okazało się, że mała miała 58 i niestety były za małe i mam je z metkami mam do tej pory.

    10-03-2011 13:46:27

    zgłoś naruszenie
  • beata1mm ja najbardziej nielubie jak robią ciucy tylko które ładnie wyglądają a są niewygodne dla dzieci ja wole aby moje dziecko było ubrane wygodnie a nie koniecznie pięknie

    16-03-2011 20:58:19

    zgłoś naruszenie
  • andziakadula oj ja z tą wyprawką dla noworodka nieżle przesadziłam małemu kupiłam tyle ciuszków że niektóre miał raz albo wcale, tak szybko rósł mój aniołek, przy następnym dziecku już nie będe popełniała takich błędów, wystarczy kilka sztuk!

    18-03-2011 14:16:49

    zgłoś naruszenie
    Linkują: koteczka
  • Joanna U mnie niestety tematem wyprawki dla noworodka musiał zająć się mąż. Ja miałam leżący tryb życia przed długi czas i jedynie listę zakupów zrobiliśmy wspólnie, ale nie mogłam sobie pozwolić na tak długo wyczekiwane zakupy dla maluszka.

    Mam jednak nadzieję, że chociaż raz zdążę nałożyć ubranka w rozmiarze 56, chociaż z tego co piszecie to na pewno i u nas znajdą się nienoszone ciuszki :)

    10-06-2011 17:59:13

    zgłoś naruszenie
  • anka16765 ja juz pakuje 3 raz do szpitala ciuszki i zawsze bire wiecej
    nie wiadomo co może sie przydażyć:)

    27-06-2011 16:30:23

    zgłoś naruszenie
  • koteczka Całą wyprawkę dla mojej córeczki kupiłam w sklepach z używaną odzieżą za niewielką cenę można mieć bardzo fajne firmówki w bardzo dobrym stanie. wszystko powinno być z bawełny bo dobrze się rozciąga i po prostu łatwo ją się zakłada na maluszka. Zapięcia z własnego doświadczenia wiem że najlepsze są napy znajdujące się z przodu i w kroku absolutnie nie polecam ubranek zapinanych z tyłu. :)

    12-09-2011 12:05:29

    zgłoś naruszenie
  • Marta "Należy pamiętać, że noworodki bardzo szybko wyrastają ze swoich ubranek dlatego najlepiej zamiast robić wielkie zapasy sukcesywnie je dokupować."
    Ja już się o tym przekonałam, że nie warto kupować ubranek dla niemowląt w zwykłych sklepach. Lepiej znaleźć jakiś fajny ciucholand, np. taki, w którym sprzedają ubrania z Anglii - ostatnio w takim robiłam zakupy. Teraz, po fakcie już wiem, że zakup wyprawki dla noworodka nie jest łatwym zadaniem i zawsze zostaną ciuszki, których nawet raz się nie nałożyło :)

    13-10-2011 10:39:20

    zgłoś naruszenie
  • monika03091982 macie rację dziewczyny, kapturki i metki sa zbędne - ja wszystkie poodpruwałam .i jeśli chodzi o zapięcia to nikt nie będzie się siłował by zapiąc noworodkowi na pleckach !!!! niech to będa ciuszku nie wkładanie przez głowkę najlepiej parę pajacyków ciut większych niech się czuje wygodnie i np. u mnie w szpitalu - wykluczone łapki niedrapki !!!

    24-10-2011 14:32:46

    zgłoś naruszenie
  • yvonta Trzeba uważać na to żeby ubranka łatwo się wkładały

    05-03-2012 22:46:21

    zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto