oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-09

Zabawa - pomocna w nauce sprzątania

Denerwują Was porozrzucane zabawki, nieład w całym mieszkaniu? To dobry moment by nauczyć dziecko sprzątania.

Galeria

Dla małego dziecka nie ma bardziej konstruktywnego zajęcia niż zabawa. Pozwól Twojemu dziecku być wszechmocnym, kimś wielkim, najważniejszym.

 

Zabawa. Dlaczego jest tak ważna?
W trakcie zabawy znika frustracja z powodu bycia małym i bezsilnym. Dziecko w tym wieku jest już na tyle samodzielne, że samo dokonuje wyborów, formułuje reguły gry, kontroluje jej przebieg. Zabawa pozwala dzieciom poznawać otaczający świat. Dzięki niej maluszki odkrywają kształty, kolory, relacje przestrzenne. Zgłębiają relacje przyczynowo- skutkowe, funkcje społeczne, wartości rodziny. Dziecko podczas zabawy może być tym kim chce: mamą, inżynierem, budowniczym. Zabawa podnosi ambicje, wyrabia poczucie własnej godności. Gdy dziecko spokojnie się bawi, rodzice mogą wreszcie odpocząć. Jedynym minusem zabaw jest zamieszanie i bałagan, które towarzyszą zabawie. Klocki, laleczki, misie, mają dużą wartość bo dzięki nim dziecko może spokojnie się bawić. Przychodzą jednak takie chwile, że rodzice marzą by kiedyś zniknęły. Tymczasem wielką rolę edukacyjną ma też sprzątanie po zabawie. Sposobów na to może być przynajmniej kilka. Można zrobić zawody, kto pozbiera najwięcej klocków, można kupić nowy, kolorowy pojemnik na klocki. Przy okazji podczas wrzucania można liczyć zabawki, utrwalając liczenie. Wpojenie sprzątania zabawek nie jest takie proste. Niektórzy rodzice robią kącik do zabawy, osobne miejsce bardzo ważne dla dziecka, będące miejscem odpoczynku dla ulubionej lalki lub misia. A wtedy jest bardziej prawdopodobne, że dziecko zacznie samo dbać o porządek. Bardzo twórcze i rozwijające dla Twojego dziecka będą puzzle i gry planszowe. Zmuszają do kalkulowania, myślenia, odkrywania. Przy okazji nauczysz dziecko, że nie zawsze się wygrywa.

 

Ćwiczymy rączki
Dobrze by 3-latek ćwiczył motorykę rączki, przez trzymanie kredek. Najlepsze będą do tego grube, które są wygodniejsze do trzymania dla dziecka. Warto wykorzystać papier w rolce o dużej szerokości, wtedy dziecko nie wyjedzie poza jego brzegi. Można też pożytecznie wykorzystać stare gazety, odbijając dłonie na szarym papierze.Ważne by przy takich pracach plastycznych być skoncentrowanym na dziecku. Niestety nie można tego robić przy okazji prasowania czy gotowania bo o małą katastrofę bardzo łatwo. Dobrze żeby maluszek i mama mieli „specjalne” ubranko tylko do tych celów, którego nie będzie żal zniszczyć.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!