oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2012-03-01

Zabawy z dzieckiem – drugi rok życia

Drugi rok życia dziecka to kolejne okazje do twórczej zabawy, która będzie rozwijała zdolności naszego dziecka. Maluch staje się coraz sprawniejszy, a tym samym otwierają się nowe możliwości zabawy.Galeria

W drugim roku życia stymulujemy rozwój ruchowy dzieci i chwytanie. Dobrze jest bawić się piłką – rzucać, obejmować, chwytać, podawać drugiej osobie. Warto wprowadzić prace plastyczne, zwłaszcza malowanie palcami, grubymi kredkami, czy ugniatanie masy solnej. Dzieci w tym wieku bardzo lubią również zabawy manipulacyjne, w tym wkładanie mniejszego elementu do większego, a nawet według określonej zasady (np. w zabawkach, gdzie klocki danego kształtu można włożyć tylko przez dopasowany otwór).
Maluchy w drugim roku życia uwielbiają również zabawy klockami. Ich coraz bardziej rozwinięte zdolności manipulacyjne umożliwiają już na samodzielne składanie klocków plastikowych. Pamiętajmy jednak, że takie budowanie z klocków jest przede wszystkim świetną okazją do wspólnej zabawy, nawet jeśli największą atrakcją jest dla malucha niszczenie konstrukcji budowanych przez innych. Oczywiście, w tym wieku układanie klocków nie jest jeszcze zbyt przemyślane ani trwałe – mali budowniczy składają klocki, nie zakładając celu budowli, nie zwracają również większej uwagi na trwałe połączenia.
Dzieci w tym wieku równie chętnie oddają się również zajęciom muzycznym. Warto jest więc zakupić cymbałki czy bębenki.

 

Anna Chmielewska - pedagog

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!