oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2012-03-01

Zabawy z dzieckiem - pierwszy rok życia

Już z noworodkiem można się bawić! Maluszek większość dnia spędza w łóżeczku, widzi niewyraźnie otaczające przedmioty, ale jego wzrok można delikatnie stymulować.

Galeria

W przypadku noworodka posługujemy się przede wszystkim kontrastującymi barwami, najlepiej białą i czarną. Wystarczy zawiesić w okolicach łóżeczka białą kartkę z narysowanymi czarnymi liniami, bądź prezentować te kolory w inny sposób.


2.-3.miesiąc życia jest odpowiednim okresem na zamontowanie przy łóżeczku specjalnej karuzeli. Dzieci w tym wieku spoglądają za poruszającymi się przedmiotami, zwłaszcza w kontrastujących barwach. Pamiętajmy, że maluszki lubią również obserwować twarze, zwłaszcza rodziców.


W 4.miesiącu życia wprowadzamy matę edukacyjną. Aktywizuje ona dziecko wielozmysłowo – poprzez kolorowe zawieszki, szeleszczące i piszczące elementy, niemalże wszystkie w zasięgu malutkiej rączki. Maluszek ma więc świetną okazją do ćwiczenia mięśni. Wiele radości dostarczają zawieszone plastikowe lusterka, w których niemowlaki próbują się przeglądać. Ważne miejsce w zabawach tego okresu życia zajmują grzechotki.


5.-6.miesiąc życia to czas w dalszym ciągu spędzany w dużej mierze na macie edukacyjnej. Poza tym dzieci rozpoczynają poznawać własne ciała. Umożliwia im to zwiększona ruchliwość, zwłaszcza obracanie z brzuszka na plecy. Miłych doznań dostarczą łaskotki, masowanie ciałka oraz oczywiście przytulanie. W zabawach można wprowadzać materiałowe książeczki, przede wszystkim odporne na niemowlęce ssanie i oblizywanie. Dobrze jest, jeśli książeczka ma mało obrazków, ale za to w wyrazistych kolorach i posiada zaskakujący element, na przykład coś piszczącego.


W 7.-8.miesiącu życia stymulujemy dalszy rozwój ruchu, przemieszczanie się dziecka oraz chwytanie przedmiotów. Maluszki pełzają i raczkują. Zdobywanie nowych umiejętności warto uatrakcyjnić, przede wszystkim kolorowymi zabawkami, piłkami, do których dziecko zmierza. Takie zabawki, zazwyczaj pluszowe, mają nierzadko wbudowane dzwoneczki. To również dobry czas na zabawę w chowanie przedmiotów. Pokazujemy maluszkowi, że wkładamy misia pod poduszką lub przykrywamy go pieluszką. Pytamy „gdzie jest miś?”, po czym wyciągamy go, mówiąc „tu jest”. Wraz z kolejnymi zabawami zachęcajmy dziecko do samodzielnego poszukiwania zabawek. Można również bawić się w postukiwanie przedmiotami, klockami, z jednoczesnym wydawaniem odgłosów.


9.miesiąc życia to zwykle okres ogromnej fascynacji książeczkami. Większość maluszków już siada, co sprzyja skupianiu się na oglądaniu kolejnych stron. Oglądanie dobrze jest urozmaicić opowiadaniem, pokazywaniem i naśladowaniem odgłosów.


W 10.-11.miesiącu życia stymulujemy u niemowląt przede wszystkim chwytanie. Rączki stają się coraz bardziej sprawne, a dzieci z lubością wkładają i wykładają przedmioty. Świetną zabawą będzie więc przekładanie zabawek, w tym klocków z dużych pojemników.


W 12. miesiącu życia pojawiają się zwykle pierwsze kroki i początki chodzenia. Zabawki do ciągnięcia na sznurku na pewno jeszcze bardziej urozmaicą ten proces.

 

Pierwszy rok życia jest niesamowicie intensywny w rozwoju. Każdy kolejny miesiąc, a nierzadko nawet tydzień, przynosi nowe sprawności, które poprzez zabawę, warto jest stymulować. Oczywiście, pamiętajmy, że podział ten jest tylko orientacyjny. Określona zabawa niekoniecznie musi przypadać na dany miesiąc. Poza tym nie proponujmy dzieciom zbyt wielu zabawek naraz. Nadmiar bodźców potrafi być bardzo męczący.
 

Anna Chmielewska - pedagog

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!