oceń Ocena:
**

|

|

rozmiar czcionki

2012-03-01

Zabawy z dzieckiem – trzeci rok życia

Trzeci rok życia to powolne wchodzenie w świat samodzielności. Już w drugim roku życia zaczyna się pojawiać często znienawidzone przez rodziców „Ja siam/siama”. Również w zabawach dziecko zaczyna przejawiać coraz większą niezależność.

Galeria

Trzeci rok życia jest czasem, gdy dziecko potrafi bawić się samodzielnie przez dłuższy czas. Pojawia się element planowania, komentowanie „pod nosem” przebiegu zabawy. Zabawy manipulacyjne łączą się z konstrukcyjnymi. Nawlekanie korali na sznurek nie jest już tylko samym nawlekaniem, ale na przykład tworzeniem korali dla lalki, która wraz z misiem pójdzie na bal. W zabawach pojawia się temat. To czas zabaw „w sklep”, „doktora”, czy w kuchnię dla lalek. Powstają przemyślane, zaplanowane konstrukcje, między innymi z klocków, wzbogacane dodatkowym wyposażeniem (zwierzętami, postaciami). Wyrazem tworzenia konstrukcji są również budowle z piasku na placach zabaw. Nie zapominajmy o pracach plastycznych - rysowaniu, malowaniu, lepieniu z plasteliny oraz o zabawach umuzykalniających.


Bez względu na wiek dziecka pamiętajmy, że:
1. Atrakcyjna zabawka nie oznacza drogiej. Nierzadko patyk, kamyk czy drewniana łyżka cieszą się większym zainteresowaniem niż kolejna droga, grająca zabawka.
2. Zabawa polega nie tylko na usprawnianiu funkcji. Równie ważna jest bliskość, radość i emocje związane z wspólnie spędzanym czasem.
3. Zabawą jest także wspólne śpiewanie, mówienie wierszyków i rymowanek czy też rozśmieszanie się nawzajem.


Anna Chmielewska - pedagog

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!