oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2012-06-16

Ząbki Malucha

Zaniedbanie ząbków malucha najczęściej tłumaczy się tym, że w końcu wypadną, a na ich miejscu wyrosną stałe zęby. Jeśli nie będziemy dbać o uzębienie dziecka od jego najmłodszych lat, może to się skończyć bardzo źle. Próchnica – bo to o nią chodzi – działa na ząbki malucha już od samego początku.

Galeria

Uważaj na butelkę
Dziecko, pijące z butelki jest bardziej narażone na choroby ząbków niż te które pije z kubeczka. Karmienie dziecka przez butelkę trwa dłużej, a cukier zawarty w pokarmach ma dłuższy kontakt z zębami. Jeszcze gorzej jest wtedy, gdy maluch zasypia z butelką. W czasie snu wydzielanie śliny się zmniejsza i nie ma jej wystarczająco dużo, żeby obmyć ząbki z resztek pokarmu. Takie zaniedbania powodują próchnicę.


Ucz picia wody
Postaraj się dawać dziecku wodę niegazowaną do picia. Przepłukuje ona buzię i nie zawiera cukrów. Jeśli nauczysz malca picia wody już w dzieciństwie, to częściej będzie sięgało po nią jak dorośnie.


Nie zarażaj malucha
W buzi dziecka nie ma bakterii powodujących próchnice. Zasiedlają się one stopniowo, często przez kontakt ze śliną innych osób. Postaraj się nie oblizywać smoczka, łyżeczki malucha i nie pij z tego samego kubeczka co dziecko.


Przecieraj dziąsła
Małym dzieciom, które jeszcze nie mają ząbków przecieraj dziąsła gazikiem zmoczonym przegotowaną wodą. Pozwoli to usunąć resztki pokarmów. Gdy pojawią się pierwsze ząbki zacznij używać szczoteczki dla niemowląt. Pamiętaj również, że nie ma znaczenia czy maluch pije mleko z butelki cz z piersi. W każdym z przypadków dbałość o ząbki powinna być taka sama.


Dobra szczoteczka
Używaj szczoteczki dobranej do wieku dziecka. Postaraj się również znaleźć czas na mycie jego ząbków, co najmniej raz dziennie przez dwie minuty. Jeśli maluch będzie chciał samodzielnie umyć sobie ząbki, pozwól mu na to. Pamiętaj tylko, żeby po nim poprawić, bo nawet najzdolniejszy maluch nie umyje sobie dokładnie ząbków.


Prawidłowa dieta
To czy dziecko ma zdrowe żeby nie zależy wyłącznie od genów, ale również od tego co je. Na pewno dbasz o to, co je Twój maluch. Pamiętaj, aby jego posiłki zawierały białko, wapń, fosfor i witaminy. Pilnuje by maluch nie pojadał pomiędzy posiłkami. Zębom najbardziej szkodzi to co jest kleiste (np. czekolada). Zauważ, że zęby służą do gryzienia i żucia – nie ograniczaj maluchowi tych możliwości. Dzięki nim prawidłowo rozwija się szczeka i żuchwa.
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

 • Opalanie Malucha

  Opalonego maluszka uważa się za okaz zdrowia i urody. Tymczasem prawda jest całkiem inna. Zbyt dużo słońca może...

 • Bilans dwulatka

  Czy Twoje dziecko prawidłowo się rozwija? Kończąc dwa lata każdy maluch musi przejść, tzw. bilans dwulatka.

 • Charakter naszego maluszka

  Jak wychować optymistę? To bardzo trudny czas także zwłaszcza dla rodziców. Dzieci poddają ich cierpliwość...

 • Powiedz STOP bakteriom

  Dziecko, które z ogromną ciekawością poznaje świat a raczkując dostaje się w rejony mieszkania, wcześniej...

 • Okulary korekcyjne i nie tylko

  Dbajmy o wzrok naszego dziecka. Oczy są ważne nie tylko wtedy, gdy dziecko poznaje świat ale przez całe życie.

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!