oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-06-23

Ząbkowanie u dzieci

Twoje dziecko gryzie rączki, ślini się bardziej niż zwykle a dziąsła bardzo bolą. To znak, że zaczęły się wyrzynać ząbki. Średnio w piątym miesiącu życia niemowlęcia, powinno się zacząć ząbkowanie.


Galeria

Nigdy nie wiadomo jak długo potrwa i jak bolesne będzie ząbkowanie. U jednych dzieci ząbki rosną jak grzyby po deszczu a u innych przez wiele tygodni nic się nie dzieje. Objawy ząbkowania są tak różne, jak różne są dzieci.

 

Najczęstsze objawy ząbkowania u dzieci:

- ślinienie się
Wiele dzieci już od około dziesiątego tygodnia aż do końca czwartego nieustannie się ślini. Samo ząbkowanie może, ale nie musi wzmagać wydzielania śliny.

- kaszel
Kaszel wywołany jest w tym przypadku przez nadmiar śliny. Jeśli nie ma objawów przeziębienia, grypy lub uczulenia, nie istnieją powody do obaw. W tym okresie życia, dzieci często kaszlą również dlatego, że chcą zwrócić naszą uwagę.

- gryzienie
Gdy wetkniesz kciuk albo pierś w usta swojego dziecka, ono może bardzo mocno ugryźć. Ponieważ zęby się wyrzynają, dziąsła bardzo bolą. By więc złagodzić to uczucie, dzieci zaciskają dziąsła na czym tylko się da. Bardzo często pojawiają się też krwiaki dziąseł. Wyglądają jak niebieskawe zgrubienia. Nie powinny wzbudzać niepokoju. Choć lekarze nie zalecają żadnych zabiegów medycznych, można ulżyć dziecku domowymi sposobami, np. stosując zimne kompresy.

- rozdrażnienie
Ból jest szczególnie uciążliwy, gdy pierwszy ząbek przybliża się do powierzchni by przebić się przez dziąsło. Dziecko może być wtedy bardzo niespokojne i zachowywać się nieswojo. Taki stan u niektórych trwa kilka godzin lub dni a u innych nawet tydzień. Wszystko zależy od dziecka

- utrata apetytu
Bolące dziąsła powodują też brak apetytu. Choć trzymanie w buzi piersi mamy może uśmierzać ból, to ssanie sprawia trudność. Dlatego dzieci mogą odpychać pierś lub butelkę. Jeśli dziecko je już pokarmy stałe, może stracić apetyt. Dlatego jeśli dziecko nie chce jeść przez cały dzień, skontaktuj się z lekarzem

- biegunka
U niektórych dzieci objawem ząbkowania jest biegunka. Jednym z jej powodów może być nadmiar śliny, który rozrzedza stolce. Pojawia się jednak coraz więcej opinii, że ma to raczej związek ze zmianą diety i wprowadzaniem nowych pokarmów, niż z ząbkowaniem. Dlatego gdy rozwolnienie powtarza się, skonsultuj to z lekarzem.

- pociąganie uszka, masaż policzka
Wiele dzieci podczas ząbkowania pociąga uszko lub masuje sobie policzek. Wszystko dlatego, że ból dziąseł może przenieść się wzdłuż nerwów na uszy i policzki. W tym przypadku trzeba jednak szczególnie uważać. Dzieci, tak samo się zachowują podczas zapalenie ucha. Dlatego najlepiej skontaktuj się z lekarzem, gdy dziecko pociąga uszko.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

  • xenia956 czy ktoś używał tego preparatu do wypełniania ubytków w zębach www.plomb-r.pl?

    25-09-2012 10:44:22

    zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!