oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-01

Zaczynamy używać nocniczka

Niektórzy rodzice sadzają dziecko na nocnik, jak tylko nauczy się siadać. Stąd zapewne historie o ośmiomiesięcznych niemowlakach siusiających do nocnika. 

Galeria

Może się zdarzyć, że maluch, który spędza na nocniku dużo czasu, akurat wtedy zrobi kupkę lub siusiu. Ale to czysty przypadek. Dziecko powinno w sposób naturalny i fizjologiczny, dojrzeć do tego

 

Nocnik zamiast pieluchy
Koniec drugiego roku życia to czas kiedy większość małych dziewczynek zaczyna korzystać z nocnika. Dla chłopców ten czas zacznie się za około pół roku. Wydaje się, że używanie jednorazowych pieluszek opóźnia sprawę - dziecko nie czuje, że ma mokro, więc zasiusiana pieluszka wcale dziecku nie przeszkadza. Jednak owa pieluszka może być nieco kłopotliwa i niewygodna dla energicznego i ruchliwego dwulatka. Zamiana pieluchy na nocnik to bardzo skomplikowany proces. Wymaga od malucha opanowania kilku ważnych umiejętności. Początkujący użytkownik nocnika musi przecież:

- zauważyć, że chce mu się siusiu
- skojarzyć, co to oznacza (że zaraz zacznie siusiać)
- powstrzymać się przez chwilę
- wiedzieć, co dalej robić (powiedzieć mamie albo pobiec do nocnika)

 

Kiedy nadchodzi czas?
Po pierwsze trzeba obserwować dziecko. Może się przecież zdarzyć, że przez godzinę lub dwie ma sucho ale może uda Ci się zauważyć jakąś regularność wypróżnień. Możliwe, że maluch przed zrobieniem siusiu lub kupki zachowuje się nieco inaczej - kuca albo chowa się pod stołem. Byłby to znak, że dziecko zaczyna bardziej czuć swoje ciało i dostrzega, że siusianie i robienie kupki jest od niego zależne. Nauka czystości nie powinna nakładać się na inne ważne wydarzenia, takie jak: narodziny siostry lub brata, choroba, kłopoty rodzinne czy wyjazd na wakacje. Powinno to być jedno z ważniejszych wydarzeń zachodzących w życiu malucha.

 

Nocnik. Który wybrać?
Choć na rynku dostępne są najróżniejsze nocniki, przed zakupem warto poszukać raczej konwencjonalnych kształtów - niektóre maluchy zupełnie nie rozumieją, dlaczego mają siusiać foczce na plecy albo krasnoludkowi na głowę. Nocnik powinien być stabilny, nie posiadać ostrych kantów i elementów drobnych. Dobrze jeśli dziecko samo wybierze nocnik. Ucieszy się tym bardziej jeśli na nocniku znajdzie się bohater jego ulubionej kreskówki np. Kubuś Puchatek. W takiej sytuacji istnieje jednak ryzyko wyboru nocnika o dziwnym kształcie. Jeśli dziecko zdecyduje się na tego typu nocnik, ciężko będzie odwieść je od tego wyboru. Co więcej, powinniśmy pamiętać, że nocnik dla chłopca powinien posiadać z przodu osłonkę. Niektóre dzieci wolą od razu korzystać z toalety. Alternatywą może być specjalna nakładka. Jej zadaniem jest zapewnienie dziecku higieny, bezpieczeństwa oraz wygody podczas samodzielnego korzystania z toalety.

 

Odpowiednie ubranko
Warto zrezygnować z szelek, pasków, kombinezonów, guzików. Przy pierwszych „nocnikowych” próbach liczy się dosłownie każda sekunda. Możesz nawet nie zakładać pieluchy w domu. Niech pobiega sobie po domu z gołą pupką, ale na wyjścia dobrze jest zaopatrzyć się w sporo luźnych, łatwych do zdejmowania majteczek. Książeczki Dużą pomocą mogą stać się książeczki, w których bohaterowie opanowują właśnie trudną sztukę korzystania z nocnika. Przy okazji warto pamiętać, żeby nie przesadzić i nie sadzać dziecka na nocnik w każdej wolnej chwili. Niech wyjdzie to od niego. Na tym etapie wystarczy pokazać książeczkę i powiedzieć o co chodzi. Lalka lub miś Do nauki warto też wykorzystać siusiającą lalkę lub misia. Pokaż dziecku że dobrze mieć czyste ubranko. Możesz posadzić misia czy lalkę na nocniku i pokazać jak się go używa. Pozwól dziecku pobawić się nowym przedmiotem. Nawet jeśli nosi go na głowie, pozwól na to, niech poczuje, że to jego nocnik, a nie coś, co rodzice przynieśli do domu, aby wymagać opanowania nowych, dziwnych dla maluszka umiejętności.

 

Jak zacząć?
Jeśli widzisz, że za chwilę będzie potrzeba skorzystania z nocniczka, podaj go dziecku, spróbuj nakłonić swojego szkraba by usiadł. Jednak bez natręctwa. Gdy jedno z rodziców będzie co kwadrans pytać dziecko, czy przypadkiem nie chce siusiu, może automatycznie zacząć odpowiadać ,,nie’’, co może być czasem nieadekwatne do tego co się dzieje w owym momencie. Niektórzy rodzice doradzają by ograniczyć ilość płynów. Wprawdzie mniej picia to mniej ewentualnych mokrych niespodzianek, ale wyraźne parcie na pęcherz ułatwi dziecku zorientowanie się w sytuacji. Pochwal Kiedy dziecku uda się trafić do nocnika, nie szczędź mu swojego zachwytu. Brawa, okrzyki podziwu, a nawet drobny upominek za ,,pierwszy raz” są całkiem na miejscu. Chwalenie jest ważnym elementem wychowania, jednak unikaj pochwał typu: ,,jesteś takim dobrym chłopcem’’ albo ,,jesteś kochaną dziewczynką’’. Siusianie do nocnika to tylko jedna z umiejętności, tak jak siadanie albo picie z kubeczka. To, gdzie dziecko siusia, nie ma przecież nic wspólnego z tym, jak bardzo je kochasz, prawda? Pochwal więc raczej tak: ,,Brawo! Pewnie jesteś z siebie bardzo dumny’’ albo ,,Doskonale sobie poradziłaś’’. Gdy się nie udaje Zrobiliście wszystko co radziliśmy wcześniej, wszystkie lalki i misie zrobiły siusiu już kilkadziesiąt razy...i nic! Twoje dziecko uparcie siusia w pieluchy. Nie trzeba się martwić. To się zdarza. Maluch po prostu jeszcze nie dojrzał do tej zmiany. W takiej sytuacji najlepiej będzie, jeśli problem nocnika na jakiś czas zniknie z waszego życia - nie nalegaj, nie mów o tym. Niech nocnik stoi sobie i czeka, aż jego właściciel sam poczuje się odpowiedzialny za to, czy siusia w pieluchy, czy do nocnika. Spokojnie poczekaj. Kiedyś to się zmieni.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • Aniolek7 Karolinka majac 7-8 miesiecy bardzo chetnie siadała na nocnik i o dziwo wołała jak chciała siusiu - pokazujac nocniczek.Pożniej bała sie melodyjki nocniczka, i kupilismy jej zwykły nocnik.A obecnie czasem woła siusiu i zawsze nam oznajmi ze zrobiła - nie zawsze załaczy sie molodyjka- bijac brawo i usmiechajac sie słodko woła - mama siusiu tu dzidzi:)ale kupke zawsze - no prawie zawsze zrobi w pampersa- czasem obok nocnika :0) w nocniku jest tylko poczatek kupki...

  04-02-2011 15:55:36

  zgłoś naruszenie
 • andziakadula obok nocnika dobre:)))mój synek ma prawie dwa latka i o nocniku nie ma mowy!

  02-03-2011 15:52:33

  zgłoś naruszenie
 • mamusia Nasza córeczka ma 11 miesięcy, od około trzech miesięcy robi siku i kupkę na nocnik. Sadzamy ją po sprawdzeniu pampersa, jak jest suchy to sadzamy na nocnik i praktycznie za każdym razem pięknie robi siku. Kupkę robi zazwyczaj o stałych porach, więc wiemy kiedy ją wysadzać. Już dawno nie zrobiła kupki w pampersa.v Do niczego jej nie zmuszamy, mała jest zadowolona i dumna z siebie jak słyszy fanfary z nocnika.

  06-04-2011 22:14:18

  zgłoś naruszenie
 • beata1mm my wybraliśmy najzyklejszy nocnik bo to nie zabawka i jak mała skończył arok to ją sadzałam a jak miała półtora roku to juz sama dawała znac że chce siku

  27-04-2011 21:10:53

  zgłoś naruszenie
 • yvonta Różnie to jest u nas nocnik przydał się dopiero po 2 urodzinkach

  11-01-2012 13:27:17

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!