oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-06-23

Zainteresowanie otoczeniem

Zaczynam nawiązywać dialog z bliskimi. Reaguję na obecność dorosłych i na to co do mnie mówią. Bardzo dużo się uśmiecham. To ja, Twoje dziecko w trzecim miesiącu życia.

Galeria

W trzy miesiące po urodzeniu, ja, Twoje dziecko, szczególnie dokładnie badam swoje ciało a rączki, które nauczyłem się wcześniej łączyć razem w linii środkowej swojego ciała, wkładam teraz z zapałem do buzi.

 

Ruszam się i gaworzę
Moje ruchy są coraz bardziej celowe i zamierzone. Kiedy Ty poruszasz się, ja wodzę wzrokiem za Tobą. Chwilami sprawiam wrażenie jakbym zaraz chciał ruszyć z miejsca. Wykonuję przecież całą gamę różnych ruchów: prostuję tułów, zapieram się nóżkami o podłoże.Właśnie tak wyglądałoby opowiadanie dziecka gdy potrafiłoby mówić. Na razie, jednak mówić nie potrafi. Chyba że za mówienie uznamy początki gaworzenia, wymawianie samogłosek i gruchania „grr”. Ujawnia pewne indywidualne upodobania, np. jak długo lubi skupiać uwagę na jednym przedmiocie, jak szybko się męczy, nudzi, zasypia, czy woli ciszę, czy też dużo wrażeń. Maluch od urodzenia jest indywidualnością. W tym miesiącu jego ,,ja” staje się widoczne.Dziecko coraz stabilniej leży na plecach. Udaje mu się oderwać równocześnie obie ręce od podłoża. Potrafi też unieść wysoko obie nóżki. Czasem próbuje też wysuwać jedną z rączek przed siebie trenując w ten sposób reakcje równoważne w leżeniu na brzuszku. Gdy niemowlę bardzo mocno odegnie głowę może przewrócić się zupełnie przypadkiem na bok i na plecy, ale w żadnym wypadku nie jest to świadomy obrót, ten nastąpi dopiero około 7 miesiąca życia.

 

Powtarzanie
Maluszek uwielbia powtarzać czynności. Podoba mu się tworzenie baniek ze śliny, parskania, trafiania do buzi zabawką. Gdy złapiemy malucha pod pachy i postawimy go na nóżkach zgina je i nie przekłada ich już w tzw. chodzie automatycznym. Większość niemowląt w tym wieku w pozycji pionowej sztywno trzyma główkę i rozgląda się wokół. Maluch nie chce już całymi dniami leżeć w łóżeczku. Woli zwiedzać mieszkanie, wyglądając zza Twojego ramienia. Zatańcz z nim w rytm spokojnej muzyki. Któregoś dnia zobaczysz, że ze zdumieniem przygląda się swoim dłoniom. Wcześniej zupełnie ich nie dostrzegał, a teraz dotyka paluszków, próbuje wkładać je do buzi, liże. Przez jakiś czas będą jego ulubionymi zabawkami. Szybko wpadnie też na to, że może sięgnąć rączką po grzechotkę (czasem nawet uda mu się nią przez chwilę pomachać). Staraj się jakoś „zająć” rączki malucha. W przeciwnym razie może zbyt często ssać paluszki.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!