oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2012-02-17

Zapalenie ucha

Zapalenie uszu to jedna z najczęstszych dolegliwości niemowląt. Ocenia się, że w pierwszych 2 latach życia 65% dzieci ma za sobą przynajmniej jeden taki epizod.

Galeria

Jak widać mało któremu malcowi udaje się uniknięcie problemów z uszkami. Toteż bardzo ważne, aby rodzice wiedzieli jak rozpoznać, że coś się dzieje i jak postępować.


Co powoduje kłopoty z uszami?
Charakterystyczne dla budowy ucha małego dziecka jest to, że trąbka słuchowa, czyli element łączący ucho z gardłem i nosem, jest krótka i szeroka, a do tego położona niemal poziomo. Te cechy budowy są przyczyną szybkiego przedostawania się wszelkich infekcji gardła i nosa również na uszy. Dodatkowo u niemowląt mamy często do czynienia z wymiotami oraz obfitym ulewaniem. Zdarza się, że zwracany pokarm dostaje się przez trąbkę słuchową do ucha środkowego i tam tworzy idealne warunki do powstawania stanu zapalnego.


Jakie objawy powinny niepokoić
U niemowląt najczęściej objawy zapalenia ucha są niespecyficzne. Pojawia się gorączka, płacz, ogólne rozdrażnienie i niechęć do ssania, które może powodować ból. Niekiedy maluchy ciągną się za uszko. Jeżeli mamy do czynienia z ropnym zapaleniem pojawia się także spora ilość żółtawej wydzieliny z wypływającej z ucha. Trzeba jednak pamiętać, że niekiedy zapalenie ucha przebiega prawie zupełnie bezobjawowo, dopiero pojawiające się problemy ze słuchem mogą wskazywać, że coś się dzieje.


Jak leczyć
W przypadku niemowląt za każdym razem kiedy pojawia się wysoka gorączka, rozdrażnienie i płacz z bliżej nieokreślonego powodu lub niechęć do jedzenia należy zwrócić się do pediatry. Przede wszystkim nie powinno się leczyć zapalenia uszu „domowymi sposobami”, gdyż możemy bardziej zaszkodzić niż pomóc np. często stosowane kompresy rozgrzewające zmniejszają doraźnie dolegliwości bólowe, ale równocześnie sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych. Dlatego o leczeniu powinien zdecydować lekarz.


Jeśli kłopoty z uszami nawracają
Jeżeli problemy z uszami powtarzają się lekarz pediatra powinien skierować dziecko do laryngologa. Specjalista dokładnie sprawdzi maluchowi uszy, określi przyczynę nawrotów i zastosuje odpowiednią kurację. Warto o to zadbać, ponieważ niedoleczone stany zapalne uszu mogą prowadzić do niedosłuchu a nawet głuchoty.


 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

  • yvonta Ja jako dziecko ciągle miałam zapalenie ucha nadal pamiętam jak bardzo boli

    26-03-2012 11:03:06

    zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!