oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2012-04-27

Zapłodnenie in vitro

Jedna z metod leczenia bezpłodności. Zapłodnienie odbywa się poza organizmem kobiety, w szklanym naczyniu. Zabieg ten pierwszy raz przeprowadzono w latach 60. XX wieku, pierwsze dziecko „z probówki” urodziło się w 1978 roku.

Galeria

Na czym polega zapłodnienie In vitro?
Jest to jedna z metod leczenia bezpłodności. Jeżeli po badaniach i ocenie lekarskiej zostałaś zakwalifikowana do zapłodnienia In vitro, to pozostaje Ci tylko wizyta u terapeuty. Dlaczego? Jest to dość stresujące i wyczerpujące przeżycie, tak jak każde leczenie bezpłodności. Terapeuta pomoże rozwiązać najważniejsze problemy emocjonalne związane z tym problemem. Kolejnym etapem jest zażycie leków, które powstrzymają prace jajników. Odbywa się to poprzez wdychanie aerozolu hormonalnego przez około 21 dni. Po tym czasie możesz spodziewać się serii zastrzyków, które mają pobudzić jajniki do produkcji komórek jajowych. Celem tego zabiegu jest wyprodukowanie kilku komórek jajowych jednocześnie. Będziesz pod stałą kontrolą lekarzy, którzy będą obserwowali rozwój komórek jajowych. Bardzo ważne jest ustalenie czasu owulacji, Twoje jajeczka zostaną pobrane w ciągu 2-3 tygodni od ich poczęcia. W momencie kiedy pęcherzyki Graafa będą gotowe do uwolnienia jajeczek dostaniesz zastrzyk, który będzie zawierał ludzką gonadotropinę kosmówkową (HCG – hormon, który pobudza dojrzewanie i uwalniane komórek jajowych).

 

Co dalej?
W czasie, gdy Twoje komórki będą gotowe, lekarz pobierze kilka cienką igłą stosując znieczulenie miejscowe i kierując się obrazem z ultrasonografu. Igła jest wprowadzana przez górną cześć pochwy lub brzuch. Bezpośrednio po zabiegu będziesz mogła iść do domu i odpocząć. Twoje komórki jajowe i plmniki Twojego partnera zostaną umieszczone w laboratorium. W tym czasie zapłodnione jaja ulegną podziałom i staną się embrionami. Kolejnym etapem jest umieszczenie trzech embrionów w Twojej macicy.


Wady i zalety
Zaletą jest wysoka skuteczność i fakt, że para może mieć dziecko dzięki własnym komórkom. Minusem jest bolesna i przykra interwencja lekarska, co może odbić się na Twojej psychice. Leki podawane przy zapłodnieniu In vitro mogą mieć nieprzyjemne skutki uboczne. Jest to również metoda dość kosztowna.

 

Rady dla decydujących się

  • Przemyśl wcześniej, komu chcesz powiedzieć o swojej decyzji. Ukrywanie w tajemnicy tak ważnej decyzji może być stresujące, a rozmowa z kimś bliskim może Ci bardzo pomóc.
  • Rozważ dawstwo komórek jajowych. Może to pomóc innym bezpłodnym parom, a Tobie pozwoli skrócić okres oczekiwania na zabieg.
  • Naucz się robić zastrzyki. Zaoszczędzisz w ten sposób dużo czasu i wysiłku. Będziesz mogła sama podawać sobie leki z terapią hormonalną.
  • Wiedz kiedy przestać. Zapłodnienie In vitro jest trudnym i mozolnym procesem, może nie udać się za pierwszym razem. Decyzja, że to nie dla ciebie pozwoli utrzymać Ci kontrolę nad własnym życiem.
  • Rozmawiaj z partnerem. To bardzo ważne, bo może być tak, że któreś z was nie wytrzyma presji, będzie potrzebowało odpoczynku. Nie bój się rozmawiać o swoich obawach i o każdej następnej próbie.

 


Agata Pawlicka

Opracowane na podstawie "Twoja ciąża, tydzień po tygodniu"

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!