oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-08

Zdrowy zgryz u dzieci

Kiedy odzwyczaić dziecko od smoczka? Sporadyczne ssanie smoczka służące zaspokajaniu odruchu ssania nie stanowi dla malca żadnego zagrożenia.

Galeria

Jeśli jednak dziecko ssie smoczek zbyt długo lub używa go bardzo często także w czasie dnia, to istnieje niebezpieczeństwo pojawienia się wad zgryzu.

 

Wady zgryzu
Do najczęściej występujących wad zgryzu należy zbytnie uwypuklenie górnego łuku zębowego. Zazwyczaj wiąże się to ze zbytnim wysunięciem do przodu górnych jedynek i dwójek, cofnięciem dolnej szczęki, powstaniem szpaty między zębami dolnymi a górnymi. To zaburzenie, zwane sklepieniem gotyckim powoduje, że maluch robi tzw. dziobek.

 

Odzwyczajamy od smoczka
Ale wejście w trzeci rok życia powinno być okresem gdy od dawna dziecko nie używa już smoczka. Psychologowie mówią nawet, że częste jego używanie ma negatywny wpływ na porozumiewanie się z otoczeniem. Dziecko, które ma cały czas smoczek w buzi, mniej chętnie mówi, ma mniejszą ochotę na porozumiewanie się z otoczeniem. Jeśli nie udało nam się odzwyczaić dziecka w wieku 5-6 miesięcy, teraz jest na to najlepszy czas. Maluch coraz lepiej radzi sobie z emocjami. Zdarza się nawet, że sam go wyrzuca, manifestując swoją „dorosłość”. Podczas odzwyczajania od smoczka powinno się jak najczęściej odwracać od niego uwagę dziecka. Najlepiej zająć czymś paluszki. Możecie wybudować wieżę z klocków, układać puzzle albo rysujcie. Nie zabieraj maluchowi smoczka w sytuacji stresowej (w żłobku, szpitalu, przy nagłej zmianie miejsca pobytu).

 

A może dla świętego spokoju?
Najgorsze co możesz zrobić to podawać dziecku w tym wieku smoczek dla świętego spokoju, gdy nie masz dla niego czasu. Zdaniem rodziców, którzy już odzwyczaili dziecko od smoczka podpowiadają, że najlepsze są drastyczne środki. Odstawiamy od smoczka i koniec. Niektórzy przy okazji wymyślają najróżniejsze historie, które mają „złagodzić” przykre konsekwencje odstawienia od smoczka. Jedną z bardziej znanych historii jest ta o myszy, która pojawiła się na osiedlu i odgryza gumowe części smoczka. Gdy dziecko zacznie płakać czasem pomaga powiedzenie, że „smoczki są dla maluchów”. Trzeba uważać by nie zabrzmiało to jak naśmiewanie.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • andziakadula mój synek ma prawie dwa latka i dalej używa smoczka, bardzo trudno mi go odzwyczaić.W dzień prawie go nie ciągnie, gorzej przy zasypianiu, nie ma mowy o zasnięciu bez swojego dydusia.

  07-03-2011 12:07:05

  zgłoś naruszenie
 • kate1980 ja miałam podobny problem. moja mała ssała smoczek prawie dwa latka głównie używała go przy zasypianiu. jednak jak usłyszałam od niej seplenienie wzięłam się za smoczek odstawiłam go w ciągu jednego wieczoru. było ciężko nie powiem bo mała bardzo się buntowała jednak małymi kroczkami i o smoczku szybko zapomniała.

  10-03-2011 14:03:09

  zgłoś naruszenie
 • kate1980 ja miałam podobny problem. moja mała ssała smoczek prawie dwa latka głównie używała go przy zasypianiu. jednak jak usłyszałam od niej seplenienie wzięłam się za smoczek odstawiłam go w ciągu jednego wieczoru. było ciężko nie powiem bo mała bardzo się buntowała jednak małymi kroczkami i o smoczku szybko zapomniała.

  10-03-2011 14:03:37

  zgłoś naruszenie
 • beata1mm moje dzieci wogule niebyły przyzwyczajane do smoczka więc niebyło probemu z odzwyczajeniem ich , najlepszy sposób to wyrzucic bo mama ma większy problem niz dziecko bo jak jest wykończona to go odda a jak wyrzuci to musi się trzymac swojej decyzji

  15-03-2011 20:41:20

  zgłoś naruszenie
 • yvonta Ja odzwyczaiłam Nikę od smoczka jak miała 6 msc ale potem zaczęła ssac kciuk i uznałam że smoczek będzie jednak lepszy. Dopiero tuż przed 2 urodzinami pozbyliśmy się smoka na stałe w zamian dostala fajny prezent i najważniejsze sama się zgodziła na zamianę a jak chciała mańka to mówiliśmy że sama go oddała i się udało.

  05-11-2011 19:08:16

  zgłoś naruszenie
 • kasia5207 Moja córcia kiedy skończyła 2 latka,dosłownie kilka dni po urodzinach oddała dobrowolnie smoczek dla kotka sąsiada i tylko kilka razy wspomniała ze chyba źle zrobiła,ale obyło się bez płaczu i kłopotów. Najlepiej jak dziecko samo zdecyduje kiedy zakończyć przygodę ze smoczkiem. Teraz mój 7 mies synek tez ciąga momola,nie często praktycznie tylko do spania i tez nie będę go na siła odzwyczajać.

  01-03-2013 11:27:39

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!