oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2012-06-12

Żegnaj pieluszko!

Chciałabyś by Twój Maluch korzystał już z nocniczka? Zarówno dziecko jak i Ty musicie być na to odpowiednio przygotowani. Oto nasze kilka rad.

Galeria

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na naukę jest czas w jakim zaczniemy Malucha przyzwyczajać do nocnika. Nie powinnaś zaczynać go uczyć gdy jest chory, albo dopiero co odstawiłaś go od piersi. Ty również powinnaś mieć więcej czasu by poświęcić go na obserwację Malca.

 

Zwróć uwagę na problem.
Maluch musi wiedzieć, że życie bez pieluszki jest fajniejsze. Przy każdej nadarzającej się okazji przypominaj mu o korzyściach siusiania do nocnika, o tym że będzie już prawie dorosły. Jeśli się nie krępujesz daj przykład Maluchowi i pokaż mu jak to się robi – dzieci bardzo lubią naśladować dorosłych.
 


Dobry zakup.

Pamiętaj, że nocnik musi się podobać Maluchowi – w końcu to on ma się z nim „zaprzyjaźnić” najbardziej. Zabierz dziecko do sklepu i niech samo wybierze sobie nocnik, który będzie mu się najbardziej podobał.


Przygotowanie.

Nie ma co się oszukiwać, od razu Maluch nie zacznie robić siku do nocnika. Na pewno zdarzą się różne historie. Lepiej będzie jak schowasz ulubiony dywan do szafy, przygotuj jakieś stare narzuty czy koce. Ważnym elementem jest także ubranie – Maluch nie powinien mieć kłopotu ze ściągnięciem spodenek. Podczas nauki korzystania z nocnika liczą się każde sekundy.


Picie i nocnik.

Możesz spróbować dać Maluchowi pić, wodę lub soczek. Następnie posadzić go na nocniczku i czekaj. Dodatkowo możesz puścić wodę z kranu. Jej szum może przyspieszy reakcję. Jednak nie oczekuj sukcesu już na samym początku. Bądź cierpliwa i czujna. Bardzo często dzieci, gdy chcą zrobić siusiu chowają się gdzieś na chwilkę, przerywając zabawę, mogą także robić dziwne miny, więc obserwuj zachowanie swojego dziecka.


Przypominaj.

Na pewno nie będziesz pytała swojego Malucha czy chce siku co pięć minut, ale raz na jakiś czas zapytaj i przypomnij dziecku o tej potrzebie.


Chwal.

Nawet gdy Maluch już zacznie robić siku, posadź go szybko na nocnik. Niech uroni choć kilka kropel – ale będą to już kropelki w nocniku, za które musisz Malca pochwalić. Musi on rozumieć, jak bardzo jesteś z niego dumna. Takim zachowaniem zachęcisz dziecko do kolejnej próby.


Nagroda.

Gdy Maluch pierwszy raz sam zrobi siku do nocniczka powinnaś go nagrodzić jakimś samochodzikiem lub laleczką. Dziecko będzie widziało Twoją radość i szybko zrozumie że robienie siku tam gdzie mu pokazujesz sprawia Ci radość. A przecież każdy malec chce zyskiwać aprobatę swoich rodziców.


Cierpliwość.

Nawet gdy dziecko już kilka razy z rzędu skorzysta z nocnika nie możesz już założyć, że nigdy więcej nie zrobi siku w majtki. Czasami zapomni, że odczuwa taką potrzebę. Będzie się bawiło i nie znajdzie czasu na wołanie „Mamo siku!”. Bądź cierpliwa. Za każdym razem powiedz Malcowi, że taka wpadka może zdarzyć się każdemu, ale również poucz go, żeby nie czekał do ostatniej chwili z tą potrzebą.


Wyjątkowe sytuacje.

Może się zdarzyć, że gdzieś będziecie jechać, a zatrzymywanie się co chwilę nie wchodzi w grę. Pielucha może być dobą ewentualnością na długą podróż. Pamiętaj o zakładaniu pieluch na noc. Śpiące dziecko nie jest w stanie kontrolować zwieraczy.
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!