oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-01

Żołnierska sprawność oraz rozwój wyobraźni

Czołganie, przeciskanie między szafkami i skakanie po łóżku. Dwulatek tryska energią i nie potrafi nawet chwili siedzieć nieruchomo. Jego skoki i tańce świadczą o znakomitej koordynacji ruchowej.

Galeria

Dwuletnie dziecko chodzi wyprostowane i pewnie stawia kroczki. Ramiona trzyma po bokach ciała, stopy są blisko siebie. Pod koniec drugiego roku życia sprawności manualne również są już bardzo dobrze rozwinięte: dziecko nie tylko pewnie utrzymuje w ręku łyżkę lub widelec, nie tylko panuje nad ściskanymi w ręku kredkami, ale także potrafi samo włączyć lampkę, nakręcić samochód, stukać paluszkami w pojedyncze klawisze klawiatury.

 

Mimika
Malec opanował też sztukę mimiki: robi ,,balonik’’ z nadętych policzków, ,,dzióbek’’ z warg, podczas puszczania całusków głośno cmoka. Te ćwiczenia są bardzo pomocne podczas nauki mówienia. Koordynacja ,,oko-ręka’’ jest już na tyle dobra, że smyk samodzielnie potrafi narysować okrągłe kółeczko-buzię, a wewnątrz niego wstawić dwie małe kropeczki-oczka.

 

Dlaczego wybraźnia jest tak ważna?
Dziecko ma bardzo bogatą wyobraźnię. Dzięki temu potrafi układać puzzle, rysuje kolorowe bazgroły, wymyśla nowe zastosowanie zabawek. Znając wzór obrazka, potrafi samodzielnie połączyć kilka najbardziej charakterystycznych elementów układanki np. te, które przedstawiają twarz. Dwulatek potrafi bawić się w gry symboliczne: maluje ludzkie twarze, buduje zamek dla lalki lub garaż na samochody, otwiera w klockowej budowli drzwi i wprowadza przezeń małych, plastikowych mieszkańców. Dziecko ma też zadziwiająco dobrze rozwinięta dziecięcą zdolność kojarzenia faktów i przewidywania następstw.Gdy maluch słyszy dzwonek do drzwi, oczekuje gości. Gdy na stole pojawia się kolacja, a następnie nadchodzi czas kąpieli, dziecko wie że niedługo trzeba pójść spać. Ważną umiejętnością, jaką nabywa dwulatek w tym okresie jest udawanie. Tupiąc głośno pantofelkami na wysokim obcasie, maluch wyobraża sobie, że jest tak dorosły jak mama, mówiąc niższym głosem, udaje tatę lub innego dorosłego. Dwulatek buduje proste zdania, zaczyna rozumieć przymiotniki i przysłówki.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!