oceń Ocena:
*

|

|

rozmiar czcionki

2010-06-23

Zwinność oraz pierwsze rozumiane słowa

Maluszek jest już na tyle rozwinięty, że zaczyna rozumieć pierwsze, podstawowe słowa oraz wykonywać coraz trudniejsze figury.

Galeria

Imiona rodziców i rodzeństwa, zwykłe „nie”, „mleko”, „pa-pa” to pierwsze słowa, których znaczenie jest jasne dla Twojego dziecka. Już niedługo zacznie rozumieć też krótkie zdania.

 

Na brzuszku
Dziecko w pozycji na brzuchu opiera się na dłoniach i kolanach unosząc tułów. Siada będące podciągane za obie ręce. W tym wieku dziecko jeszcze samodzielnie nie siedzi, tylko czasem się to udaje, jednak po krótkiej chwili wywraca się ponownie. Najwyższy czas na zmianę wózka.

 

Z plecków na brzuszek
Dziecko przewraca się z pleców na brzuszek i na odwrót. Chwyta przedmiot całą dłonią i wyprostowanym kciukiem. W leżeniu na plecach unosi głowę i bawi się stopami. Maluch potrafi sięgać w górę i w dół, przed siebie, na boki, a także w kierunku obiektu poruszającego się wokół niego. Umie też przekładać przedmiot z ręki do ręki.

 

Przeszkody
Maluch często może uderzać się o ścianę lub mebel. Nie potrafi niestety dokładnie ocenić odległości. Dzięki umiejętności pełzania, będzie poruszał się po całym mieszkaniu.

 

Co jeszcze potrafi nasz maluszek?
Nasze dziecko już:


- odróżnia osoby obce od znajomych
- może próbować „prosić” Cię o kontynuowanie zabawy różnymi dźwiękami, podrygując lub marudząc, gdy ją skończysz
- oprócz turlania maluch umie już pełzać.
- zdaje sobie sprawę, że zabawki mają różne właściwości. Dla bobasa zaskakujące jest to, że jedne są miękkie, inne twarde, ciepłe, zimne, piszczące lub grzechoczące.
- samodzielnie zaczyna szukać zabawek, które wypadły mu z łóżeczka, choć robi to tylko przez kilka sekund.

 

Podciąganie się oraz pierwsze slowa
Całkiem dobrze wychodzi też podciąganie się z pozycji siedzącej do stojącej a także podciągnięcia z pozycji leżącej do siedzącej. Może się też zdarzyć, że dziecko wypowie wyrazy „tata”, „mama”. Niestety raczej nie będzie w stanie zrozumieć ich znaczenia. Takie mówienie jest raczej powtarzaniem. Często usłyszysz też gaworzenie dziecka i reagowanie śmiechem na uśmiechających się innych ludzi. W stosunku do osób obcych staje się nieufne, a nawet lękliwe.
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!